+48 691 174 939

  1. pl

ser paneer

Mówiąc o kuchni indyjskiej należy według nas zacząć od dwóch podstawowych kwestii. Po pierwsze - od przypraw, po drugie - od tradycyjnego pieca tandoor. Następnie przejdziemy od reszty tradycyjnych dań kuchni azjatyckiej. 

 

Przyprawy!

 

No więc przyprawy... Jeśli chodzi o same Indie - najbardziej znaną oraz powzechnie stosowaną jest mieszanka przypraw masala. W jej skład wchodzą goździki, cynamon, pieprz, suszone nasiona kolendry, kuminu, kopru włoskiego oraz kardamon. Przyprawa używana jest do większości przygotowywanych dań. W zasadzie - do wszystkiego dodaje się ten mix..... od herbaty po kurczaka curry. Jeśli chodzi o indyjską kuchnie nie można pominąć też kurkumy, świeżego imbiry czy kolendy, które składnikami garam masala nie są, natomiat pełnią ważną funkcje w hierarhii indyjskich przypraw. 

 

Nie zapominajmy po co nasi przodkowie wyruszali do Indii! 

 

Piec... ale gdzie?

 

Piec tandoor to coś rodem z Indii. W nim Hindusi przygotowują tradycyjny chleb i nie tylko. Tradycyjny piec wykonany jest z gliny, pod jego spodem umieszcza się rozżarzony węgiel. Taki piec potrafi osiągnąć temperaturę ponad 400°C. Pozwala to nie tylko na skrócenie czasu pieczenia ale także na to, by przygotowywane danie było bardzo soczyste. Bez oszustw... Gastronomiczne piece tandoor są zasilane gazem. Ale temperatura oraz smak osiągają podobne romiary. 

 

Coś dla wegetarian!

 

Ser paneer. To biały ser z mleka krowiego, który bardzo łatwo przyrządzisz w domowym zaciszu. Potrzebujesz odrobinę chęci, czasu, mleka oraz octu. W indiach używa się go jako substytut mięsa. W smaku jest bardzo delikatny, podobny do włoskiej mozzarelli, nieco bardziej zbity. 

Znaczna część hindusów jest wegetarianami, do tej pory nie możemy doszukać się prawdy na temat tego dlaczego. 

 

Indyjskie curry

 

Indyjskie curry nie oznacza przyprawy curry. Hindusi w zasadzie nie używają takiej gotowej mieszanki. Prawdą jest, iż ma orientalny, korzenny smak a w jej składzie znajdziemy kilka charakterystycznych indyjskich przypraw, ale nie jest to coś, czego używa się w kuchni indyjskiej. Do większości dań w Indiach używa się garam masala, czyli mieszanki przypraw o której wspominaliśmy na samym początku. Osobno stosuje się też duże ilości imbiru, kurkumy oraz czosnku. 

 

Pomijając kwestię przypraw... o co chodzi w tym całym curry?

 

Curry w kuchni azjatyckiej to zwyczajnie danie w sosie, zazwyczaj zawiesiste w konsystencji (zdarzają się wyjątki). W zależności od upodobania może to być ser, ryba, kurczak lub inne  mięso. Czasami sos jest, gładki i aksamitny czasami zaś warzywa nie są rozdrobnione. W kuchni indyjskiej bazą tych sosów najczęściej są blendowane warzywa. Częstym dodatkiem gładkiej bazy bywają również orzechy nerkowca. Dania doprawione są bogatą gamą tradycyjnych indyjskich przypraw. W kuchni tajskiej natomiast bazą curry są rozmaite pasty, aromatyczne liście limonki oraz mleko kokosowe, które nadaje potrawom niepowtarzalny lekko słodkawy smak . 

 

Pierożki momo

 

Ten rodzaj pierogów jest za pewne najbardzziej znany na świecie za sprawą Dalaj Lamy. Pomijając jego misję, powiedzmy sobie szczezrze - są zniewalająco smaczne! Można je przygotować w domu.... na bardzo wiele sposobów - sami to praktykujemy Ale po co? Dostarczymy Państwu świeże, tradycyjne tybetańskie pierogi w wielu odsłonach.Prosimy nie zapominać o specjalnej zupie Jhol momo przygotowanej na bazie sezamu. Jeśli chodzi o Nepal, można ją dostać wszędzie! 

 

Koktajle lassi

 

Koktajle lassi to coś, do czego przygotowania użyć można zdecydowanie wszystkiego. Jedynym stałym elementem jest jogurt naturalny. W Indiach cenione są za to, że lepiej niż woda sprawdzają się podczas upałów których w Indiach pod dostatkiem i doskonale gaszą pragnienie. W wielu miejscach spotkać można koktajle owocowe ale również te wytrawne. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, jesteśmy pewni że Państwo nie pożałują! 

 

 

Pad Thai oraz Chow Mein

 

Pad thai to smażony makaron ryżowy, który przyrządza się w woku z dodatkiem jajek, czosnku, kiełków fasoli mung, sosu sojowego, pasty tamaryndowej, soku z limonki, cukru oraz sosu rybnego. Całość doprawiona jest pokruszonymi orzeszkami ziemnymi. Najcześciej podawany jest z krewetkami, kurczakiem oraz tofu. Pad thai jest jednym z najczęściej zamawianym na świecie daniem restauracyjnym. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „smażony po tajsku”, ale tak naprawdę wywodzi się z chin. Ma też chińskiego odpowiednika, który nazywa się Chow Main. Różnią się nieco składnikami. Do przygotowania Chow main używamy makaronu pszesznnego, kapusty i marchewki. Całość również smażymy na mocno rozgrzanym woku, by warzywa się podsmażyły ale jednocześnie nie rozgotowały. Taki sposób przygotowywania dań nazywamy stir fry.

 

 

 

 

 

 

 

 pierożki momo

indyjskie curry

wnetrze pieca tandoor

indyjski ser paneer

koktajle lassi 

pad thai

ttajskie zielone curry

Jesteśmy nowo otwartą restauracją, nie znaczy to jednak, iż nie znamy się na tym co robimy. Każdy z naszych pracowników posiada wieloletnie doświadczenie w branży gastronomicznej. Gotują dla Państwa rodowici Nepalczycy - tylko te potrawy o których wiedzą bardzo dużo. W karcie przeważają dania kuchni indyjskiej ale nie zabrakło też tych z innych zakątków Azji, które dzięki swoim walorom smakowym są bardzo popularne w Nepalu.

 

Zachęcamy do zaczerpnięcia wiedzy dotyczącej kuchni azjatyckiej. 

Szanowni Państwo, miłej lektury!

 

Zespół Chulo 

tindyjskie pieczywo

tindyjskie pierożki

 

Restauracja Chulo 

ul. Hoża 61, Warszawa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

godziny otwarcia : 

 

pon-pt . 11.00 - 22.00

sob.     12.00 - 22.00

niedz.   12.00 - 20.00

 + 48 691 174 939